Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dane ogólne

Język urzędowy

Polski, dialekt mazowiecki

Stolica

Warszawa, Płock, Rawa

Ustrój polityczny

Monarchia konstytucyjna

Hymn

W nadwiślańskim grodzie

Powierzchnia

31 854 km2

Liczba ludności

5 mln.

Jednostka monetarna

1 euro = 100 centów

Kod samochodowy

MI

źródło: http://galeria.plock24.pl/displayimage-1657.html Mazowieckie Zakłady Petrochemiczne w Płocku - mazowiecki Kuwejt
źródło: Wikipedia
Politechnika Warszawska
źródło: źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/gallery/eventImages/52855.jpeg (fot. M.Sawicki)
Sady owocowe w okolicach Grójca
źródło: http://picasaweb.google.com/lh/photo/dGnMvDOES6zLfo9bFvvFBQ (fot. Slawomir Jobda)
Puszcza Biała
źródło: Wikipedia
Pociąg osobowy Kolei Mazowieckich
Stadler FLIRT - ER75
Oooo, droga na Ostrołękę ;)
Droga na Ostrołękę ;)

 Informacje ogólne

Księstwo Mazowieckie – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Krajem Warty, Prusami Zachodnimi, Prusami Wschodnimi, Białorusią oraz Galicją (właściwie: Królestwem Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwem Oświęcimia i Zatoru)

Mazowsze posiada trzy równoprawne miasta stołeczne: Warszawę, Rawę i Płock, co jest związane z historycznym podziałem kraju na trzy dzielnice: Księstwo Płockie, Księstwo Rawskie i Księstwo Czersko-Warszawskie. Dzielnice te nie są jednak formalnymi jednostkami terytorialnymi i mają jedynie znaczenie tytularne. W praktyce większość urzędów centralnych skupionych jest w Warszawie.

Księstwo Mazowieckie jest członkiem m.in. Unii Europejskiej, NATO, ONZ, OECD, WTO.

Ustrój polityczny

Księstwo Mazowieckie jest monarchią konstytucyjną. Książę ma szerokie uprawnienia, m.in. wybiera Radę Państwa, w skład której wchodzi premier i co najmniej siedmiu innych członków, egzekwuje podatki, mianuje wszystkich urzędników cywilnych i wojskowych, jest naczelnym dowódcą sił lądowych i powietrznych, dysponuje też prawem łaski. Władza wykonawcza spoczywa jednak głównie w rękach Rządu Jego Książęcej Mości, na czele którego stoi premier. Władza ustawodawcza pozostaje z kolei w rękach Sejmu Mazowieckiego (jednoizbowy parlament), w którym zasiada łącznie 32 posłów,. Sejm wybierany jest na kadencję pięcioletnią.

Gospodarka

Księstwo Mazowieckie jest rozwiniętym krajem z wolnorynkową gospodarką. Występują wyraźne różnice w rozwoju gospodarczym między wschodnią, biedniejszą częścią kraju, a bogatszą południowo-zachodnią. Głównymi sektorami gospodarki księstwa są handel, telekomunikacja, usługi finansowe, ubezpieczenia, technologie informatyczne oraz petrochemia.

Pod względem wielkości oraz stopnia rozwoju gospodarka mazowiecka jest często porównywana do gospodarki słowackiej.

Przemysł

Przemysł ma wciąż duży udział w gospodarce i wytwarza blisko 1/3 PKB. Dwoma głównymi ośrodkami przemysłowymi są aglomeracja warszawska oraz Płock. Rozwinięte są prawie wszystkie główne gałęzie przemysłu: środków transportu (samochody, ciągniki rolnicze), paliwowy (rafineria ropy naftowej), elektrotechniczny, elektroniczny, maszynowy (maszyny i urządzenia dla przemysłu i rolnictwa), chemiczny (farmaceutyczny, kosmetyczny, tworzyw sztucznych), spożywczy (owocowo – warzywny, mięsny, cukrowniczy, mleczarski, tłuszczowy, młynarski, tytoniowy, piwowarski), energetyczny (elektrownie cieplne w Warszawie, Pruszkowie, Ostrołęce, Płocku), materiałów budowlanych (ceramika budowlana, cementowy), metalowy (narzędzia, broń), precyzyjny, papierniczy, włókienniczy, odzieżowy, skórzany, poligraficzny.

Istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi przemysłu elektronicznego i precyzyjnego jest znaczna koncentracja kadr o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, zwłaszcza w aglomeracji warszawskiej. Stały ich dopływ zapewnia Politechnika Warszawska, a także liczne szkoły średnie. Zaowocowało to powstawaniem w Warszawie i na jej obrzeżu niewielkich zakładów podejmujących produkcję nowych rodzajów wyrobów, w tym o relatywnie wysokim standardzie.

Krajowe rolnictwo jest z kolei doskonałym zapleczem dla przemysłu przetwórczego. Księstwo Mazowieckie posiada ogromny potencjał pod względem rozwoju nowoczesnej uprawy rolnej, a także związanego z nią przemysłu spożywczego i rolno-spożywczego.

Rolnictwo

Użytki rolne zajmują ponad połowę powierzchni Księstwa Mazowieckiego a co czwarty obywatel kraju pracuje w rolnictwie. Choć rozdrobnione, rolnictwo mazowieckie jest zmechanizowane i stosunkowo wydajne. Znaczna część gospodarstw funkcjonuje w ramach rolnictwa ekologicznego. Szczególnie rozwinięte są warzywnictwo i sadownictwo, zwłaszcza na terenach Ziemi Czerskiej i Ziemi Rawskiej.

Gleby Księstwa Mazowieckiego są najczęściej średniej lub słabej jakości. Pierwsze występują na wysoczyznach w zachodniej części kraju, natomiast drugie na równinach i dolinach wschodnich ziem księstwa. Na tych ostatnich znajdują się ważne kompleksy leśne (tzw. mazowsze leśne lub podlasie): Puszcza Biała, Puszcza Kurpiowska, Puszcza Kampinoska, Czerwony Bór.

Surowce naturalne

Mazowsze jest krajem ubogim w tradycyjne bogactwa naturalne. Poza wodami artezyjskimi, na większą skalę eksploatuje się zasoby piasków szklarskich, glin ceramicznych i piasków na cegłę silikatową. Niewykorzystywane pozostają trudno dostępne złoża węgla brunatnego na terenie Ziemi Gostynińskiej.

Transport

Przez Mazowsze przebiega międzynarodowa droga E30, uznawana za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód - zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i Białorusi. Inne ważniejsze szlaki to droga E67 łącząca Pragę z Tallinem oraz E77 łącząca Budapeszt z Gdańskiem.

Główną rolę, zarówno w przewozie ładunków jak i pasażerów, odgrywa w Księstwie Mazowieckim kolej. Największą firmą zajmującą się przewozami tego rodzaju są Koleje Mazowieckie S.A., których akcjonariuszem większościowym pozostaje skarb państwa. Na terenie księstwa funkcjonują ponadto liczne, prywatne sieci kolei przemysłowych oraz dojazdowych (głównie wąskotorowych), na których przewozy pasażerskie częściowo dotowane są ze skarbu państwa. Do największych prywatnych operatorów kolejowych należą: Kolej Podjazdowa Grójecka S.A. (o rozstawie szyn 1000mm. i prędkości szlakowej dochodzącej do 100km/h), Mławska Kolej Podjazdowa sp. z o.o., Ostrołęcka Kolej Wąskotorowa sp. z o.o., Jabłonowska Kolej Wąskotorowa sp. z o.o. (rozstaw szyn 800mm.), Marecka Kolej Podjazdowa sp. z o.o., oraz normalnotorowa linia Elektrycznej Kolei Dojazdowej S.A. łącząca Warszawę z Milanówkiem i Grodziskiem Mazowieckim.

Na terenie Księstwa Mazowieckiego funkcjonują trzy porty lotnicze: Międzynarodowy Port Lotniczy Warszawa – Okęcie oraz lotniska towarowe w Modlinie i Płocku.